Infračervený vysílací modul pro identifikaci průjezdu modelu auta. Novější verze je osazena SMD a má jen jednu IR LED, příliš se již ale nezmenšila.

Identifikační modul je napájen napetím 5V z přijímače. Připojením do neobsazeného konektoru pro 3 kanál, napájení přijímače nebo Y kabelem je zajištěna funkce bez starostí o nabíjení dalšího zařízení. Průměrný odebíraný proud je asi 50mA. Vysílaný datový paket je vysílán v různých časových intervalech, tak aby i v případě že v místě zachycení je více modelů současně došlo k vyhodnocení. Modul je schopen vysílat číslo od 1 do 8. To znamená že může současně jezdit až 8 samostatně měřených modelů. Vysílané číslo 1-8 lze měnit kombinací na třech propojkách přímo na modulu.
Variantou která je nenáročná na výrobu je naprasit IR LED přímo na PIC12C508. Výsledek zalitý do několika kapek epoxidu je nezničitelný. Nedají se sice měnit identifikační čísla,to ale v menších komunitách závodníků nevadí. 4 součástky se dají sletovat během několika minut i bez výroby plošného spoje.
  • Schéma zapojení vysílače

Odpor R4 v sérii s vysílací IR LED ma hodnotu 10 Ohmu. Volitelně byla někdy použita větší hodnota viz Seznam materiálu. V případě, kdy se jezdí s malými modely na stole v místnosti se IR signál odráží od stropu a dochází tak k chybám v měření.Jedním z řešení je snížit výkon na vysílací straně zvětšením odporu na například 20 Ohmů. Tuto operaci ale příliš nedoporučuji. Pokud dojde k pomíchání verzí vysílačů s různými výkony je problém.. Odpory R1 – R3 mají hodnotu 100K.

  • Na programovaní SMD PIC jsem si udelal redukci. Větší část redukce zapíchnu do programátoru a malý procesor přidržím prstem. Vzhledem k tomu že kód je velmi krátký trvá proces jen několik sekund. Prst mi neupadne.
  • Oživení
  • Po připojení napájecího napětí ve správné polaritě vysílač – trasponder začne hned fungovat. Jako napájecí napětí doporučuji použít při prvním zapnutí laboratorní zdroj s omezením proudu. Mezi nejčestější příčiny nefungování vysílače je obráceně připájená IR LED. To že vysílač vysílá můžete bez jakéhokoliv vybavení rychle ověřit tak, že když namíříte vysílač na běžnou TV, nebo cokoliv s IR dálkovým ovládáním, přestane jít přístroj dočasně ovládat.

Následující je míněno jako návod na použití vysílače (transponderu – čipu)

Dostal se vám do ruky modul – malý plošný spoj o rozměrech 15 x 21 mm s napájecím konektorem. Modul není v žádné ochranné krabičce. Dbejte tedy následujících bezpečnostních informací. V případě že se jakákoliv část modulu vodivě spojí s některým pólem pohonné baterie dojde ke zničení jak identifikačního modulu tak i přijímače a elektronického regulátoru v modelu !!! Podobné nebezpečí hrozí i v případě že se součástek v modulu dotkne jiný elektricky vodivý předmět. Zde je potřeba upozornit na to, že konstrukční díly některých modelů jsou z elektricky vodivého uhlíku. Spodní, hladká strana vysílacího modulu je od veškeré elektroniky odizolována lze ji tedy přilepit oboustrannou páskou na cokoli ( i přes to zajistěte modul ještě jiným způsobem). Při instalaci dbejte na to, aby nedocházelo k namámání, nebo volnému pohybu přívodních vodičů. V případě utržení, roztřepení některého vodiče může dojít ke spojení – zkratu s jinými částmi modulu a tím k výše uvedeným poškozením elektroniky modelu.